Buďte v obraze

Stejně jako většina lidí nemáme rádi zbytečné maily. Pokud něco přistane ve Vaší schránce, sami věříme, že by Vás to mohlo zajímat.

Roháč

Přihlásit se

Přihlásit se

Ještě nemáte účet? Registrace
Katka Zvelebilová

Katka Zvelebilová

Permakulturní designérka s působností ve středních a severních Čechách. www.zvelebitzahradu.cz

Při tvorbě zahrad se volně inspiruji permakulturními principy a nástroji. Ačkoliv to zní jako klišé, příroda je opravdu mocnější než my. Věřím, že je mnohem chytřejší se od ní přiučit a používat stejná pravidla, než si vymyslet vlastní, která jdou proti, a snažit se jich se značným úsilím a násilím domáhat.

Abychom něco mohli spravovat podle přírodních principů, musíme je nejdřív poznat. To je základ ekologie. Oikos – dům, hospodářství, domov a logos – vědět a znát. Co znám, to mohu uchopit, napodobit, přizpůsobit a využít. Co to znamená pro návrh vaší zahrady?

Pokusím se co nejlépe poznat vás. Vy jste středobodem celé věci. Poznáme společně místo, kde budete zahradničit, jeho možnosti, výhody a slabá místa, jeho přirozenou sílu. Navržená zahrada pak bude využívat toho, co u vás jde samo, lehce a bez práce, a nebude se zbytečně prát s podmínkami, na kterých se dá máloco změnit. To vám ušetří práci a frustraci při péči o ní, a dá vám to možnost pozorovat přírodní procesy v plné síle a zdraví přímo pod vašima rukama. Je to velmi posilující a uspokojující zkušenost.